Zawód ortodonta, czyli profesjonalne dbanie o zęby

Stomatolodzy w dzisiejszych czasach mają bardzo wiele możliwości jeżeli chodzi o wybór specjalizacji. Obecnie największą popularnością cieszy się stomatologia zachowawcza, protetyka, chirurgia, stomatologia estetyczna i oczywiście ortodoncja.

Jak zostać ortodontą

Jeżeli zdecydujemy się na zawód ortodonty to musimy w pierwszej kolejności ukończyć 5-letnie studia stomatologiczne w akademii medycznej, albo na uniwersytecie. Dopiero po pięcioletnich studiach możemy ubiegać się o tytuł lekarza dentysty. Kolejnym krokiem jest zaliczenie specjalnych egzaminów kwalifikacyjnych w akredytowanym ośrodku szkoleniowym. Szkolenia te muszą odbywać się przynajmniej przez cztery lata i w czasie tego kursu musimy wykazać się nie tylko wiedzą ogólnomedycznej i ogólnostomatologiczną, ale również wiedzą ortodentyczną.

W czasie tych szkoleń ortodonta nabywa szereg przydatnych i bardzo cennych umiejętności, które pozwalają mu przeprowadzić kompleksowe leczenie, które poleca nie tylko na przemieszczaniu samych zębów, ale również na stymulowaniu ich wzrostu oraz prawidłowego rozwojowi kości twarzy (tzw. ortopedia szczękowo-twarzowa). W dzisiejszych czasach tylko ortodonta, który ukończy szkolenia i zaliczył 3- stopniowy egzamin, który sprawdza zarówno wiedzę praktyczną jak i teoretyczną ma prawo tytułować się specjalistą ortodontą. Należy podkreślić również, że egzaminy te musimy zaliczyć przed specjalną komisją, która złożona jest z utytułowanych i doświadczonych ortodontów.

ortodonta krakówWymagane umiejętności ortodonty

Jak łatwo się domyśleć praktykowanie ortodoncji wymaga od nas przede wszystkim profesjonalnych umiejętności zarówno w projektowaniu jak i wykonywaniu aparatów korygujących. Ortodonta odpowiedzialny jest zarówno za kontrolowanie aparatów korygujących u swoich pacjentów. Dzięki nowoczesnym aparatom stałym, czy też ruchomym ortodonta jest w stanie prawidłowo ustawić wszystkie zęby u swojego pacjenta oraz zmienić położenie szczęki i warg tak, aby zachować jak najbardziej estetyczny wygląd twarzy pacjenta.

Musimy pamiętać również, że dobry ortodonta musi pochwalić się również dużą cierpliwością i odpornością na emocje.

Related posts