Infekcje intymne w okresie wakacyjnym – jak radzić sobie z nimi?

Bardzo często infekcje sfery intymnej u kobiet pojawiają się w trakcie wakacji. Wynika to z wielu różnych przyczyn. Przede wszystkim, latem spędza się dużo czasu na plaży, na basenie, w morzu, w jeziorze. Podczas pływania czy tez siadania w samym kostiumie kąpielowym na trawie bądź piasku można zaś bardzo łatwo zarazić się jakimiś bakteriami lub grzybami. Wakacyjnym infekcjom sprzyjają też podróże, podczas których nie zawsze jest możliwość umycia części intymnych, z aminy tamponu czy podpaski w trakcie okresu. Wakacyjne infekcje mogą tez oczywiście wynikać z wakacyjnych romansów.

 

Skuteczna diagnoza

Bardzo różne infekcje intymne mogą mieć podobne objawy – suchość sromu i pochwy, swędzenie, pieczenie, ból jajników, upławy, krwawienia, podwyższona temperatura. Dlatego też bardzo ważne jest postawienie odpowiedniej diagnozy, co pomoże dobrać najlepsze z możliwych metody leczenia.

Diagnozę lekarz może postawić na bazie standardowego badania ginekologicznego bądź też z pomocą dodatkowych badań, jak USG, cytologia bądź pobranie wycinka z Zatoki Douglasa.

 

Efektywne leczenie

Efektywne leczenie infekcji intymnych, czy to wakacyjnych, czy to złapanych w pozostałych częściach roku, opiera się na dobraniu odpowiedniego rodzaju antybiotyku. Czasami podaje się go w formie doustnej, kiedy indziej w formie doodbytniczych czopków lub też globulek dopochwowych. Najskuteczniejsze okazują się globulki, które działają bezpośrednio na chore miejsce.

Niestety, często infekcje pochwy i okolicznych narządów mogą powracać. Aby tak się nie stało, należy nie przerywać kuracji wtedy, gdy przykre objawy ustąpią,a le wtedy, gdy skończą nam się leki przepisane przez lekarza. Wówczas zyskamy pewność, że bakterie czy grzyby zostały wytępione ze szczętem.

Warto też po oraz w trakcie antybiotykoterapii zażywać probiotyki, które podniosą poziom naszej naturalnej flory bakteryjnej, a tym samym zwiększa odporność i minimalizuje ryzyko kolejnych, bolesnych infekcji.

Podczas kuracji nie jest też wskazane uprawianie seksu, co mogłoby powiększyć stan zapalny.

Related posts