Czym jest podologia?

Odciski, brodawki, grzybica stóp – na dolegliwości, na które cierpi wiele ludzi, ale nie wszyscy wiedzą, że istnieje specjalna dziedzina medycyny zajmująca się wyłącznie problemami stóp.

Podologia inaczej zwana też podiatrią, jest stosunkowo nową dziedziną w medycynie oraz w kosmetyce związaną z leczeniem chorób stóp. Obejmuje profilaktykę oraz diagnostykę w obrębie kończyn dolnych. Najczęściej do podologów zgłaszają się osoby cierpiące z powodu odcisków, modzeli i brodawek na stopach. Częstymi dolegliwościami są także grzybice, wrastające paznokcie, nadmierne pocące się stóp oraz rozpadliny na skórze stóp. Podologia zajmuje się także rzadszymi, ale zdecydowanie bardziej niebezpiecznymi schorzeniami, jak np. haluksy czy palce krogulcze, są to choroby związane z wadliwym ustawieniem stopy i  jej deformacją. Na problemy ze stopami wpływają także reumatyzm oraz cukrzyca. Coraz częściej występują przypadki zapadalności na nawotwory skóry stóp oraz kości.

Co daje podologia?

Podologia umożliwia wczesne zdiagnozowanie choroby i skierowanie pacjenta do lekarza specjalisty. Dlatego też lekarze podolodzy muszą posiadać wiedzę z dość szerokiego zakresu medycyny. W obręb zainteresowań podologii wchodzą zagadnienia z: anatomii, dermatologii, ortopedii, flebologii, chirurgii oraz diabetologii. Dzięki temu szybko można postawić diagnozę i podjąć skuteczne leczenie. Jest to szczególnie ważne w przypadku zmian rakowych. Nowotwory skóry stóp występują zwłaszcza w okresie letnim, gdy stopy wystawione są na nadmierne działanie promieni słonecznych. Szybka diagnoza podologa może w takim wypadku ocalić życie.

 

Related posts