Prawo do leczenia uzależnienia w ośrodku

kobieta z bolącą głową

Zgodnie z prawodawstwem naszego kraju każdy chory ma prawo do leczenia. Uzależnienie od alkoholu czy narkotyków niewątpliwie jest chorobą i to ciężką, która wyniszcza nie tylko organizm uzależnionego, ale również jego psychikę i negatywnie wpływa na życie społeczne. Niejednego alkoholika zwolniono z pracy i niejeden został porzucony przez żonę.

Na szczęście takie osoby nie są pozostawione samym sobie. Właściwie w każdym większym mieście znajduje się ośrodek terapii uzależnień, gdzie alkoholicy i narkomani mogą uzyskać pomoc. Nałóg alkoholowy jest wśród Polaków na tyle częsty, że spotkania Anonimowych Alkoholików często organizowane są również w mniejszych miejscowościach. To logiczne – w naszym kraju piją wszyscy, jednak na prowincji pije się znacznie bardziej patologicznie. Częściej występują tam również zjawiska powiązane z alkoholizmem, jak przemoc rodzinna.
Terapia uzależnień przebiega różnie w zależności od tego, z jakim środkiem mieliśmy do tej pory problemy. Zawsze jednak podstawę do wyleczenia stanowi abstynencja. Uzależniony po odstawieniu szkodliwej substancji powinien stopniowo odzyskać kontakt ze swoimi emocjami od których wcześniej odcinał się za pomocą używek. Proces ten bywa zazwyczaj dość bolesny.

 

Uzależnienie kształtuje się zazwyczaj przez lata, więc człowiek, który nagle zaczyna odczuwać tak samo jak osoba nieuzależniona, jest na to kompletnie nieprzygotowany. Może się również okazać, że rodzina uzależnionego, nawet jeśli to za jej namową podjął terapię, nie będzie potrafiła żyć z trzeźwym człowiekiem. Siła nawyku jest ogromna. Ludzie którzy nie piją patologicznie, ani nie używają narkotyków, przeważnie nie są w stanie jej docenić, dlatego też mają skłonność do wydawania pochopnych wniosków na temat uzależnionych. Znamienne jest na przykład uznawanie, że alkoholicy i narkomani są głupi. Nie są. Uzależnienie to choroba emocji a nie intelektu. Zazwyczaj osoby, które padły ofiarą tej choroby, mają za sobą jakieś trudne doświadczenia lub wyrosły w patologicznym środowisku.

Osoby potrzebujące leczenia powinny zapoznać się ze stroną ośrodka terapii uzależnień Medox.

Related posts