Kto może otrzymać refundację na sprzęt dla niepełnosprawnych?

Jeśli jesteś osobą o określonym stopniu niepełnosprawności i potrzebujesz odpowiedniego zaopatrzenia, w takim razie ucieszy cię wiadomość, że ministerstwo zdrowia zapewnia dofinansowanie na sprzęt dla niepełnosprawnych.

Co najciekawsze, wiele osób będzie w stanie osiągnąć ten rodzaj dofinansowania i to bez potrzeby na przedstawianie wszelakich zaświadczeń dotyczących stopnia swojej niepełnosprawności. Kto, ile i w jaki sposób może otrzymać refundację na zakup sprzętu dla upośledzonych motorycznie?

Kto orzeka o przysługiwaniu pod dofinansowanie z NFZ?

Osobą odpowiedzialną za orzecznictwo jest lekarz specjalista zajmujący się naszym leczeniem. Jeśli zatem zajmuje się nami lekarz ortopeda, możemy poprosić go o stwierdzenie, że potrzebujemy odpowiedni sprzęt dla niepełnosprawnych, który będzie w stanie zapewnić nam odpowiedni standard wygodnego życia.

Tak jest, nie potrzeba orzecznictwa o stopniu niepełnosprawności ani przedstawiania masy wszelakich dokumentów, aby tylko otrzymać wózek inwalidzki. W takich momentach wystarczy skierowanie lekarza z pieczęcią przychodni lub szpitala.

Ile wynosi dofinansowanie na sprzęt dla niepełnosprawnych?

Posiadanie opinii lekarskiej dającej nam prawo do dofinansowania pozwoli nam na ubieganie się o dodatkowe pieniądze z NFZ. Jednak nie każdy sklep czy producent sprzętu dla osób niepełnosprawnych będzie w stanie zapewnić nam zaopatrzenie z dodatkowym zwrotem kosztów.

Narodowy Fundusz Zdrowia określa, który sklep będzie posiadał dofinansowanie, a który z niego nie skorzysta. Zatem nie możemy ot tak po prostu zdecydować, który sklep sobie wybierzemy, jako że musimy kierować się decyzjami ministerstwa. To trochę niewygodne, lecz większość producentów stara się ubiegać o dofinansowanie z ministerstwa, gdyż zwiększa im to automatycznie ilość potencjalnych klientów.

Wysokość dofinansowania na sprzęt dla niepełnosprawnych będzie zawsze zależna od tego, jakie wyposażenie sobie zamówimy. Czasami koszty mogą być całkowicie pokryte przez ministerstwo, a czasami może być tak, że będziemy musieli dopłacić określoną kwotę. Dodatkowo nie każdy sprzęt dla niepełnosprawnego będzie dofinansowany w ten sam sposób. Nie ma co ukrywać, że customowy wózek inwalidzki będzie o wiele droższy niż masowa produkcja, a to oznacza, że niekoniecznie otrzymamy na to dofinasowanie.

Related posts