Zadbaj o cholesterol LDL, sprawdź swoją dietę!

Niezmiennie od wielu lat lekarze powtarzają, że powinniśmy dbać o swoje zdrowie sami, a nie czekać na moment popadnięcia w chorobę i oczekiwać cudownego zreperowania nas przez lekarzy. Medycy co prawda potrafią wiele, lecz nie mogą cofnąć czasu. Dlatego cholesterol LDL powinien być kontrolowany najpierw przez nas samych, a następnie przez lekarza. Jak możemy upewnić się, że nie cierpimy na wysoki cholesterol? O tym w tym krótkim artykule.

Czym właściwie jest cholesterol?

Substancję tę nasz organizm sam produkuje, lecz także może pozyskać ją z zewnętrznych źródeł. Przede wszystkim źródłem cholesterolu LDL i HDL są wszelakiego rodzaju tłuszcze. Jeśli są one pochodzenia zwierzęcego, to najprawdopodobniej będą one zawierać spore ilości cholesterolu LDL. Natomiast te roślinnego pochodzenia będą posiadać dobry dla naszego organizmu cholesterol HDL.

Ale czym są te rodzaje cholesterolu i dlaczego powinno nam zależeć na jednym, podczas gdy drugi byśmy szczególnie unikali?

Cholesterol HDL, czyli high density lipoproteins, jest substancją organiczną z rodziny tłuszczy, która zawiera wysokie stężenie lipoprotein. Te niewielkie elementy organiczne odpowiadają za prawidłową pracę naszego serca oraz układu krwionośnego. Jeśli w żyłach tworzą się zatory, to cholesterol HDL odpowiada za ich usuwanie.

I tak przeciwstawnym produktem jest cholesterol LDL, czyli low density lipoproteins. Zawiera on niskie stężenie lipoprotein, za to jest bogaty w tłuszcz. W efekcie wszelkie zanieczyszczenia w naszych żyłach zaczynają przyklejać się do ścianek i mogą powodować zawężenia. A te będą przyczyniały się do zawału serca.

Jak leczyć cholesterol LDL?

Jeśli lekarz nie przepisze nam suplementów dietetycznych oraz skontroluje diety, sami powinniśmy zastanowić się nad organizacją swojej diety.

Przede wszystkim powinno się usunąć wszelakiego rodzaju ciężkie i tłuste potrawy, jak czerwone mięsa czy białe pieczywa. Smażenie tylko i wyłącznie na niewielkiej ilości tłuszczu roślinnego, a najlepiej bez.

Jednak sama dieta na cholesterol to za mało, jeśli nie będzie wsparta porządnym ruchem fizycznym. Codzienny wysiłek, nawet przez krótki okres czasu sprawi, że będziemy znacznie zdrowsi, a cholesterol LDL będzie skutecznie usuwany z naszego ciała.

Related posts